Yurt Dışından Türkiye’yi Ücretsiz Arayın

Almanya’ya hoş geldiniz, İsviçre’ye hoş geldiniz! gibi ifadelerle başlayan ifadelerin devamında dolaşım şebekesinde arama yapmanın, hatta birinin sizi aramasının (aranma), internette gezinmenin pahalı ücretlerinden bahsedilir. Operatörler, günlük 40 – 80 TL arası ücretler alarak size Türkiye’deki paketlerinizi yurt dışında kullanma hakkı verseler de bazen gün içinde size gelen tek bir arama için sizden ortalama 60 TL alınabilir ve o gün hattınızı tekrar hiç kullanmasanız bile bu tutarları ödemiş olursunuz.

Son yıllarda 4G ile birlikte hayatımıza giren yeniliklerden VoWIFI (Voice over WIFI – WIFI üzerinden Ses) teknolojisi kullanarak yurt dışındayken de Türkiye’deymiş gibi arama yapabilir ve cevaplayabilirsiniz. Bu yazıda ücretsiz aramaktan kasıt, Türkiye’yi aramak için ek ücret ödememektir. Aramalarınızda hattınızdaki dakika hakları kullanılmaya devam eder.

Youtube videosunu izleyebilir veya yazının devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Telefon ayarları ile ilgili detaylar yazının sonunda yer almaktadır.

Yurt Dışına Çıkmadan Önce – 1: #VoWIFI ile Türkiye’yi Ücretsiz Arama

VoWIFI Nedir?

Temel olarak, telefonunuzun baz istasyonları yerine WIFI üzerinden şebekeye bağlanmasıdır. Bu durum, telefonunuzu baz istasyonu bulmak ve bağlı kalmak için güç harcamaktan kurtaracağı için şarj ömrünüzü de uzatacaktır. Ayrıca telefonunuzun yalnızca WIFI kullanması yaydığı radyasyonu büyük oranda azaltacaktır. Bu yönüyle, yalnızca yurt dışında değil evinizdeyken de kullanmanız faydalı olacaktır.

Kullandığınız WIFI ağının upload hızı yavaş ise konuşmalarınızda yer yer gecikmeler yaşayabilirsiniz. Ayrıca WIFI şebekesi aktif iken SMS iletimlerinde sorun yaşayabilirsiniz. Eğer bir sms almanız gerekiyorsa (bankaya giriş yapacaksanız, tek kullanımlık şifre alacaksanız vs) telefonunuzda WIFI’yı kısa süreliğine devre dışı bırakarak SMS’lerin gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yurt dışındayken, operatör ismi kısmında bulunduğunuz ülkedeki dolaşım şebekesinin adı yer alır (T-Mobile, o2… gibi). Fakat VoWIFI aktif ise asıl operatörünüzün adını görürsünüz ve yanında WIFI yazar (Turkcell WIFI, Turk Telekom WIFI, Vodafone TR WIFI gibi) ve bu artık telefonunuzun dolaşım şebekesinde olmadığı, Türkiye’deki şebekeye bağlandığı anlamına gelir. Bu durumda, dolaşım tarifesi geçersiz olur ve ekstra hiçbir ücret ödemeden Türkiye’deki dakika kullanım haklarınızdan faydalanabilir, Türkiye’den veya yurt dışından gelen aramaları ekstra ücret ödemeden yanıtlayabilirsiniz.

VoWIFI Nasıl Aktifleştirilir?

Piyasadaki birçok telefon VoWIFI özelliğini desteklese de Türk operatörlerimiz birçok şeyi bahane ederek bu özelliği iPhone cihazlara en iyi kalitede sunarken, Android işletim sistemli cihazların genelde amiral gemisi cihazları dediğimiz en üst modellerine sunarlar. Fakat bu durum elbette bu özelliği kullanmamıza engel teşkil etmiyor. Sadece etrafından dolaşmamızı gerektiriyor.

Vodafone Türkiye’nin VoWIFI etkinleştirmeye izin verdiği cihazlar listesi için tıklayınız. Vodafone’da servis aktif bir şekilde gelir ve ek bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Turkcell’de hizmeti aktifleştirmek için HDSES yazıp 2200‘a göndermeniz gerekebilir. Bu mesajı, hattınızı Turkcell’in VoWIFI kullanmaya izin verdiği bir telefon modeline taktıktan sonra yapınız. Hizmet bir kere aktifleştikten sonra telefonunuza geri takabilirsiniz. Turkcell VoWIFI desteklenen cihaz listesi için tıklayınız.

Türk Telekom en az cihaza bu hizmeti aktifleştirme hizmeti veren operatör olma ödülünü hak ediyor. Bu operatörde hizmeti etkinleştirebilmek için gerekli cihaz listesine buradan ulaşabilirsiniz. Desteklenen cihazlar listesinden bir cihaza SIM kartınızı taktıktan sonra WIFI ARAMA yazıp 5555’e göndermeniz halinde ortalama 15-30 dakika içinde hizmetiniz aktif hale gelmektedir.

Hattımızda bu hizmeti aktifleştirdiğimize göre telefonumuzda nasıl aktifleştireceğimize göz atabiliriz.

Önemli 1: Yazının devamında, hizmeti nasıl aktif olarak kullanabileceğiniz anlatılmaktadır. Fakat telefonunuzun gerçekten dolaşım şebekesinde olmadığından ve WIFI şebekesine bağlandığından tam emin olmanın en iyi yolu telefonunuzu uçak moduna alarak WIFI’ya bağlanmaktır. Böylece, telefonunuzun otomatik olarak VoWIFI’dan normal şebekeye geçmesi riskini ortadan kaldırmış ve fazladan fatura ödememiş olursunuz. Yurt dışında değilseniz böyle bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Telefonunuzu uçak moduna (herhangi bir sebepten) almak istemiyorsanız, arama ekranındayken operatör adını kontrol etmeyi unutmayınız.

Önemli 2: Vodafone ve Turkcell, yurt dışında da bulunan operatörlerdir. Bu yüzden eğer uçak modunda değilseniz, operatör kısmında Vodafone TR (veya Vodafone TR WIFI) ya da Turkcell WIFI yazdığından emin olunuz. Telefon uçak modunda ise böyle bir kontrole ihtiyaç duymazsınız. Doğrudan WIFI şebekesine bağlanacaktır.

Xiaomi Cihazlarda VoWIFI ve VoLTE Engelini Kaldırma

Xiaomi cihazlarınızda, hattınızda bu hizmet açık olsa bile operatörünüz cihazınızda bu hizmetlerin kullanımına izin vermiyor ise cihaz ayarlarında kullanılabilir olmayacaktır. Bu engel kısa bir işlem ile hemen aşılabilmektedir.

Telefonunuzda arama kısmına geldikten sonra şu kodları yazınız;

*#*#86583#*#* (VOLTE)

*#*#869434#*#* (VOWIFI)

Kodları yazdıktan sonra ekranda “Volte carrier check disabled” ve “VoWIFI carrier check disabled” yazıları görünecektir. Artık cihazınız, operatörünüzün izin verip vermediğine bakmaksızın (eğer destekliyor ise) VoLTE ve VoWIFI kullanmanıza izin verecektir.

iPhone Cihazlarda VoWIFI Etkinleştirme

iPhone 6 – Wi-Fi ile Arama

Ayarlar’dan Hücresel’e giriniz. Ardından, operatörünüzün adına dokununuz veya operatör adının altındaki seçeneklerden “Wi-Fi ile Arama” seçeneğini açık hale getiriniz. Bir uyarı çıkarsa kabul edebilirsiniz.

Xiaomi Cihazlarda VoWIFI Etkinleştirme

Xiaomi Cihazlarda VoWIFI ayarı

Ayarlar’da SIM kart ayarlarına girdikten sonra ilgili SIM kartınızı seçiniz ve “Wi-Fi kullanarak arama yapın” seçeneğini aktif hale getiriniz. Sonraki seçenekte “Wi-Fi tercih et” seçeneği yurt dışında faydalı olabilir fakat yurt içinde aktif olursa Wi-Fi’dan uzaklaştığında normal şebekeye otomatik geçemediğinden bir anlığına hat düşebilir.

Samsung Cihazlarda VoWIFI Etkinleştirme

Samsung cihazların bazılarında bildirim alanından da VoWIFI etkinleştirilebilir.

Samsung’da bildirim alanında (kontrol paneli) Wi-Fi Arama seçeneği ile de bu özellik açılabilmektedir. Bunun kullanılabilir olmadığı durumlarda Ayarlar’da SIM kart ayarlarıyla ilgili bölüme girerek yine bu özelliği açabilirsiniz.

Huawei Cihazlarda VoWIFI Etkinleştirme

Ayarlar’da Mobil Ağ ayarlarına dokununuz. Ardından ilgili SIM kartınızın seçeneklerinde “Wi-Fi Arama” özelliğini açabilirsiniz.

Bu özelliği kullanırken ses kalitesi çok yüksek olmayabilir. Fakat yurt dışındayken Türkiye’yi aramanız gerektiğinde (özellikle bankacılık işlemlerinde ve seyahat sağlık sigortanızın danışma hattı, konsolosluk hattı gibi önemli çağrılarda) sizi dakikasına en az 5 TL gibi masraflar ödemekten kurtaracaktır. Tekrar etmekte fayda var, bu yolla yapacağınız aramalarda hattınızdaki dakika veya TL’ler kullanılmaya devam eder. Yalnızca yurt dışında olmaktan kaynaklanan yüksek ücretlerden kaçınmış olursunuz.

Eğer Türkiye’deyken bu hizmeti kullanacaksanız, bu sadece telefonunuzun iyi çekmediği yerlerde (özellikle güneş doğmadan bodrumlarda çalışmaya başlayıp güneş battığında evine dönen insanlar – nüfusun önemli bir kısmı) erişilebilir olmanızı sağlar. Ayrıca daha az radyasyona maruz kalırsınız ve telefonunuzun şarjı daha uzun süre dayanır.

Bilgi, paylaştıkça çoğalır 🙂 çevrenizle paylaşarak onlara da yardımcı olabilirsiniz. Yorumlarda yazıyla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Ubuntu 16.04 – Türkçe Dil Paket Sorunu ve Uygulama Yükleme Sorunu: Failed to download repository information