Adınıza Şirket Açılmasın – MERSİS Şirket Açılmasını Kısıtlama

Kimlik bilgilerinizi çaldırdığınızda adınıza şirket açılabildiğini ve bundan mağdur olmuş kişilerin hikayelerini duymuşsunuzdur. Bu konuda, kimlik doğrulamalarının geliştirilmesinin yanı sıra, e-Devlet üzerinden daha kapsamlı bir hizmet vatandaşlara sunuldu. Bu hizmet sayesinde, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinde adınıza şirket kaydı yapılmasını veya bir şirkete ortak olarak dahil edilmeyi kısıtlamak mümkün hale geldi. İlerleyen zamanlarda tekrar şirket açmak isterseniz, aynı adımları izleyerek bu kısıtlamayı kaldırmak da mümkün.

Yalnızca 1 dakikanızı ayırarak kendinizi daha güvende hissetmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. e-Devlet’e girin ve arama kısmına “kısıtlama” yazın.
  2. Çıkan seçeneklerden Ticaret Bakanlığı’na bağlı bir hizmet olarak sunulan “Ortak/Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)”i seçin. (Buraya tıklayarak da hizmete doğrudan ulaşabilirsiniz.)
    adınıza şirket açılmasını engelleyin e-devlet
  3. Açılan ekranda yeni başvuruyu seçin.
  4. Başvuru ekranında hem ortak hem de yetkili seçeceğini işaretleyerek, hem adınıza yeni şirket kurulmasını engelleyebilir hem de var olan bir şirkete haberiniz olmadan ortak olarak eklenmekten kendinizi koruyabilirsiniz.
  5. Devam ettiğinizde gelecek son ekrandaki bilgilendirmeyi okuduğunuzu onaylayın ve “Devam Et”e tıklayın. İşlemi tamamladınız 🙂 İleride şirket açmak veya bir şirkete ortak olmak isterseniz, aynı sayfayı açıp “Ortaklık” veya “Yetkili” seçeneklerinin karşısındaki “Kısıtlamayı Kaldır”ı seçmeniz yeterli olacaktır.

Bu işlemler sizi büyük oranda koruyacak olsa da, tahmin edebileceğiniz üzere e-Devlet şifrenizi çaldırırsanız bu işlemler artık anlamını yitirecektir. Bu yüzden e-Devlet şifrenizi iyi bir şekilde oluşturmaya ve her bilgisayarda/cihazda girmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca, e-Devlet şifrenizi çaldırmanız halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı – İnternet Vergi Dairesi üzerinden adınıza mükellefiyet başvurusu yapılabilir. Bu işlemlerin ardından elbette yoklama sırasında bir terslik olduğu anlaşılarak görevli memurlar tarafından işlem iptal edilecektir fakat sizin zamanınızı ve enerjinizi de boşa harcamanıza neden olabilir. Şifrelerinizi çaldırmamanız ve hesap güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmanız için yeni video ve yazım en kısa sürede yayında olacak. Buraya tıklayarak Youtube’da abone olabilirsiniz.

Youtube’da Abone Olmak İçin Tıklayın – Adınıza Şirket Açılabilir Mi?

Siz de önerileriniz ve görüşlerinizi yorumlarda belirterek başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Hızlı Okuma – iç sesinizi susturun! Peki ya işitme engelli bireyler?..