HTTP 500.21 IIS Bad Module Hatası ve Çözümü (MaestroPanel phpMyAdmin örneğiyle)

HTTP 500.21 IIS Bad Module

Merhaba, HTTP 500.21 hatası, sisteme tanıtılmayan bir modulün, kullanılan yazılım tarafından talep edilmesi sonucu ortaya çıkar ve sistemin yanıt vermesine engel olur. Bu yazıda Windows Server üzerindeki hatanın çözümü anlatılmıştır, Linux sunucular için yorum kısmından yeni bir yazı talep edebilirsiniz.Örneğin, MaestroPanel kullanırken phpMyAdmin yazılımını çalıştırmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir sorun alıyorsanız;

maestropanel-bad-module-fastcgi
HTTP 500.21 IIS Bad Module – Internal Server Error

bu, FastCGI eklentisinin IIS’ ye tanıtılmamasından kaynaklanmaktadır. Sorunun çözümü için Denetim Masası’ ndan Windows Özelliklerini Aç ve Kapat (Ekle Kaldır ya da Turn on or off) seçeneğine tıklayın.

winfeatonoff

Gelen pencerede aksi bir durum gerekmiyorsa, iki kez next’ e (ileri) tıklayın.

addroleswiz

Daha sonra gelecek olan özellik ekleme bölümünde Web Server (IIS) ya da Web Sunucusu (IIS) seçeneğini bulun ve çift tıklayın daha sonra da sırasıyla;  Application Development(Uygulama Geliştirici) -> CGI’ yı bulup işaretleyin ve daa sonra sona gelene kadar next deyip en sonda finish diyerek işlemin tamamlanmasını bekleyin.

rolescgiadded

 

Bu işlemler sonucunda MaestroPanel’ de FastCGI sorunu çözülecektir. Ayrıca diğer eksik modülleri de bu şekilde yükleyerek sorunu 500.21 hata kodlu sorunu çözebilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilir, cevapların mail adresinize gelmesi için, yorumu göndermeden önce kutucukları işaretleyebilirsiniz. (E-Postalar [email protected] dan gelecektir. Gereksiz/spam kutunuzu kontrol edebilir ya da adresi güvenilir olarak ekleyebilirsiniz.)

Daha Fazla İçerik
Python venv Kullanımı
Python Projelerinizi Taşınabilirliği: venv Kullanımı