Polonya Erasmus Vizesi – Yenilenen Koşullara Dikkat

YouTube’da abone olmak için tıklayın!

Polonya Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği, kısaca Erasmus için Polonya’ya gideceklerin dikkatli olması gereken bir nokta var, başvuru yaptığım gün (26 Haziran 2019) tarihine kadar bile konsolosluğun internet sitesinde güncellenmemişti ve sadece VFS Global internet sitesinde yeni liste bulunabiliyordu.

Bugün, 27.06.2019’da konsolosluktan gelen e-posta ile ek evrak talep edildi. Gönderilen evrak listesi, VFS’nin ilettiği yeni listedir. Zaten bu listeye göre evraklarımı ayarladığım için sorun yaşamadım fakat 8. maddede yer alan maddeler herkesin canını bir nebze sıkacak gibi duruyor.

Randevunuzu henüz almadıysanız konsolosluk üzerinden veya doğrudan konsolosluk üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

 • Konsolosluk için tıklayın. (Bu sayfanın en altındaki güvenlik kodunu girip devam ettiğinizde, aynı sayfada boş randevu saat ve günlerini görebilirsiniz. Fakat özellikle Erasmus için başvuruların yapıldığı dönemler olan yaz ayları ve Ekim-Kasım aylarında yer bulmanız çok zordur.
 • VFS Global için tıklayın. (Açılacak sayfada “Randevu almak için tıklayın.” metnine tıklayınız.)

Yeni Yabancılar Kanunu’na göre düzenlenen evrak listesinde şunlar yer alıyor;

 1. Dikkatlice doldurulmuş, okunaklı ve imzalı ulusal vize formu. (İndir: Türkçe , İngilizce , Lehçe)
 2. Kriterlere uygun pasaport.
  • Pasaport ve ilk sayfasının fotokopisi başvuruya eklenir. Pasaportun imzalı ve vize bitiş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olması gerekir. Yani örneğin 1 Ağustos 2019’da Türkiye’ye dönecek birinin pasaportunun Ekim ayı sonuna kadar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar geçerli olması gerekir.
 3. Kriterlere uygun 2 adet biyometrik fotoğraf. (Herhangi bir fotoğrafçıdan veya vize başvuru merkezinden hazırlayabilirsiniz. İstanbul’daki VFS Global Dolapdere şubesinde 25 TL’ye çekiyorlar, yeni listede 1 olarak belirtilse de 2 adet talep ettiler).
 4. Planlanan kalış dahilindeki her günü kapsayan minimum €30.000 teminatlı sağlık sigortası.
  • Bankaların internet şubelerinden veya doğrudan şubelere giderek yapabilirsiniz. Ayrıca, sigorta şirketlerinden de rahatlıkla yapılabilir. Ben Vakıfbank üzerinden yaptırmıştım. Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus, sigortanız gideceğiniz tarihten 2-3 gün önce başlasın ve davetiyenizdeki tarihten en az 1-2 hafta sonra bitsin. Çünkü vizenizi, sigortanızın bitiş tarihine yakın bir tarihe verirler.
 5. Eğitim veren kurumdan kabul veya eğitimin devam ettiğini gösterir belge. (e-Devlet’ten alınan evrakı geçerli saymaları gerekiyor. Fakat yine de alma şansınız var ise okuldan imzalı olması daha iyidir.
  • Öğrenci belgenizi okuldan imzalı olarak almanız halinde 1 orijinal 1 fotokopi gereklidir. Tercihen, öğrenci belgesine ek olarak transkriptinizi de ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde onun da fotokopisini eklemeniz gerekmektedir.
 6. Erasmus eğitimi durumunda, gönderen üniversiteden öğrencinin programa kabul edildiğini teyit eden belgenin aslı.
  • Burada belgenin aslı olarak belirtilse de, belgenin aslının gerekmediği, Polonya Konsolosluğu web sayfasında açıkça belirtilmiştir.
  • Belgenin aslını ibraz etmeniz halinde, belgeye ek olarak fotokopisi de gerekli olacaktır.
 7. Ödeme teyit belgesi. (eğitimin ücretli olması halinde)
  • Karşı kuruma bir ücret ödüyorsanız (ki karşılaşılmayan bir durumdur, genelde dil kursları için olan bir maddedir)
 8. Aşağıda belirtilen maliyetleri karşılamaya yeterli mali kaynaklara sahip olunduğunu teyit eden belgelerin ibrazı gerekmektedir:
  1. Geri dönüş masrafları – vatandaşı olduğu veya ikamet ettiği ülkeye geri dönüş seyahati veya üçüncü bir ülkeye transit geçiş için gereken asgari miktar:
   • 200 Polonya Zlotisi – Polonya Cumhuriyeti’ne komşu olan ülkelerin birinden geliyorsa
   • 500 Polonya Zlotisi – Polonya Cumhuriyeti’ne komşu olmayan bir Avrupa Birliği üyesi ülkeden veya Avrupa Ekonomik Alanı sözleşmesine taraf Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi bir ülkeden veya İsviçre Konfederasyonu’ndan geliyorsa
   • 2500 Polonya Zlotisi – Yukarıda belirtilen ülkelerin dışında bir ülkeden geliyorsa – örn. Türkiye. (Türkiye Vatandaşları için gereki olan başlık burası)
   • Burada bahsedilmese de, gidiş dönüş biletinizin en azından rezervasyon belgelerini ibraz etmeniz gerekmektedir. Geri dönüş biletinizi alırken dilerseniz iptal sigortalı alabilirsiniz. Bu konuda vereceğim firma ismi reklam olarak görülebileceğinden, [email protected] adresine mail ile ulaşmanız halinde yardımcı olabilirim.
  2. İkamet masrafları – Polonya’da ikamet edilecek yer konusunda aşağıdaki başlıklardan birine dair belge ibraz edilmesi gerekmektedir:
   • kira sözleşmesi – aylık kira bedeli ve kullanım giderleri;
   • kullanım ödüncü sözleşmesi – aylık kira bedeli ve kullanım giderleri;
   • gayrimenkul mülkiyeti – emlak vergileri veya harçları ile kullanım giderleri;
   • otelde (motelde) konaklama – gecelik konaklama ücreti;
   • öğrenci yurdunda konaklama – idarenin belirlediği aylık konaklama ücreti ve varsa yatırılan depozito.
  3. Geçim masrafları – yukarıda 1. ve 2. maddelerde belirtilen masraflar düşüldükten sonra kalan belgelenmiş mali kaynak miktarı olup aşağıda belirtilen tutarların üzerinde olmak durumundadır:
   • aylık 701 PLN – tek başına yaşayanlar için
   • aylık 528 PLN – aileler için (kişi başına düşen mali kaynak miktarı, evli olup birlikte giden varsa)
   • Bu konuda, hibeli olarak gidecekseniz, okulunuzdan alacağınız imzalı ve kaşeli vize mektubunuzu mutlaka ekleyin.
 9. Son mezun olduğu okulun diploması.
 10. Normal eğitim veya Erasmus eğitimi görebilecek seviyede Lehçe veya yabancı dil yeterlilik belgesi.
  • Okulunuzun Yabancı Diller Koordinatörlüğü, hazırlık bölümü veya Erasmus ofisinden talep edebilirsiniz. Tercihen B1 veya B2 düzeye kadar İngilizce bildiğinizi veya hazırlık bitirdiğinizi ya da sınavla muaf olduğunuzu doğrulaması faydalı olacaktır.
 11. Adli Sicil Kaydı.
  • e-Devlet üzerinden almak için tıklayın. Bu evrakın fotokopisini vermeniz gerekmez. Islak imzalı olmadığı sürece evrakların fotokopisi gerekmiyor.
 12. Askerlik Durum Belgesi (35 yaş üstü veya Türkiye’de öğrencilik durumunu kanıtlar güncel öğrenci belgesi ibraz edenler hariç, yine de e-Devlet’ten almak isterseniz tıklayın.)
  • Döneceğiniz tarihe kadar tecilinizin olması gerekmektedir.
 13. Türk vatandaşı olmayanlar: Türkiye’den Polonya’ya planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi.
 14. Pasaportta kişisel verilerin bulunduğu sayfa ile son 3 yılda verilen Polonya veya diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri.
  • Daha önce aldığınız vize var ise mutlaka fotokopilerini çekip başvurunuza eklemeniz tavsiye edilir. İşlemlerinizi kolaylaştıracaktır.
 15. Vize başvuru ücreti (vize reddedilse dahi iade edilmez).
  • 71 dolar – tam olarak 71 dolar vermeniz gerekmektedir. TL cinsinden olmamalıdır.
  • 13,5 Euro VFS Global başvuru ücreti. Bu ücreti, başvuru yapacağınız günün bir önceki gününe ait kur ile hesaplayıp TL olarak ödemeniz gerekmektedir.
  • Eğer il dışına kargo isterseniz 10 Euro karşılığı ücret vardır. (Ortalama 60 TL – 27.06.2019 kurlarına göre)
  • Şehir içi kurye isterseniz 45 TL ücreti vardır.

Yapacağınız ödemeleri topladığımızda (27 Haziran 2019 kurları ile);
71 Dolar – Konsolosluk vize harcı (yaklaşık 400 TL)
13,5 Euro – VFS Global ücreti (yaklaşık 90 TL)
20 TL – Biyometrik fotoğraf
265 TL – 5 aylık seyahat sağlık sigortası
TOPLAM: 775 TL (BİLETLERİNİZ HARİÇ)

Evraklarımız bu kadar. Tüm bu evrakların 3 aydan daha yeni olmaları gerekmektedir. Yapacağınız başvurunun sonuçlanması 60 güne kadar sürebilir. Bu durum, konsolosluk tarafından resmi olarak uyarısı yapılmış bir durum olup, dikkatli olmanızı önemle tavsiye ederim. Randevunuzu en erken gidiş tarihinizden 90 gün önce alabilirsiniz. Ben 89 gün kala başvurumu tamamlamıştım.

Sorularınız için yorum yazabilir, aşağıda birbirinize destek verebilirsiniz. Şimdiden başarılar. Herkes gideceği şehri, bölümünü, üniversitesini ve yaşadıklarını (özellikle Erasmus’a gidip dönmüş olanlar ve başvuru yapmış olanlar) yazsın aşağıya görelim 🙂

Başarılar…

 1. Merhabalar
  Bu saatte rahatsız ettiğim için özür dilerim fakat bu vize işlemleri için bir kaç sorum olucaktı.Benim babam vefat ettiğinden annem de normal sgk lı olarak çalışmıyor yani maaş dökümanı vs. yok.Bu Sponsoru halamın kızını veya direkt teyzemi göstersem sıkıntı olur mu? Eğer olmazsa notere gidip ben sponsoruyum masraflarını karşılayacağım şeklinde vs bir dilekçe yazmamız ve ayrıca onun banka hesap dökümünü almam gerekir değil mi? Bu arada hibeliyim ve hibe sözleşmesini de götüreceğim.Aslında önceden sadece hibe sözleşmesini götürecektim ama bu son belgeler güncellenince bu sponsoru da yapıp garantiye almak istedim ve son olarak banka hesabında 3000-4000 arası bir para bulunsa yeter değil mi?

  Bu da Muhammet Ali Uslu Arkadaşımızın cevabı:
  Merhaba Doğukan,

  Öncelikle estağfurullah, rahatsızlık değil 🙂 Pek bilgim olmasa da mantıken birinci derece yakın, teyzen daha iyi olacaktır. Konuyu VFS Global’e e-posta ile de açıklamanı ve tavsiyelerini almanı önemle tavsiye ederim. 4000 tl iyi bir tutar olacaktır.
  Sponsor olacağına dair belgeyi yazıp imzalayabilir ya da para senin hesabında olursa onu da beyan edersin (benim yapacağım gibi). Çünkü zaten hibelisin. Ama sponsor göstereceksen de, dilekçe yazılmalı, banka hesap dökümü, çalışma belgesi, sgk vb. alınmalı ve banka hesabı 3 aylık olmalı. Bunlara dikkat etmeni tavsiye ederim. Hibeli olacağın için zaten çok sorun çıkarmazlar ama tedbirli olmakta fayda var.

  Unutmadan, VFS Global e-posta adresi: [email protected]

  1. Ek olarak: Hibeli olduğun için yalnızca banka hesabını da ekleyebilirsin, sponsor göstermeden. Ama bu durumu garanti etmek için soruyu VFS’ye ve Konsolosluğa ayrı ayrı iletirim.

 2. Selamlar

  “öğrenci yurdunda konaklama – idarenin belirlediği aylık konaklama ücreti ve varsa yatırılan depozito.” Yurtta kalacağımı gösteren herhangi bir belge gerekli mi yoksa ay başına gerekli maliyet x kalacağım ay kadar para bulundurmam yeterli mi hesapta?

 3. Merhaba ben gidiş uçak biletimi aldım 2 hafta sonra randevum var vize için dönüşü almadım çok sorun olur mu?

  1. Stajda olur (5 aydan kısa ise) ama Erasmus öğrenimde sıkıntı olmaz. Yine de isterseniz başvuru tarihinden bir gün önce bir uçuş rezervasyonu yaptırırsınız, sonradan ödeme yapmasanız da olur.

 4. Merhaba iyi akşamlar,
  2500 Polonya Zlotisi – Yukarıda belirtilen ülkelerin dışında bir ülkeden geliyorsa – örn. Türkiye. (Türkiye Vatandaşları için gereki olan başlık burası).

  Bunun için sadece uçak gidiş-geliş rezervasyon belgelerini göstermemiz yeterli mi? ve diğer mali belgeler içinde sadece hibe teyit belgesini göstersem yeterli olur mu yoksa banka hesabında da para gösterdiniz mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Uçak gidiş gelişi konsolosluk kabul etmiyor, yani gidiş geliş biletin olsa bile ekstra 2500 Zloty istiyor, kendim sormuştum. Hibe teyit belgesi yeterli olmuyor fakat sadece kendi hesabınızda bile para göstermeniz yeterli oluyor; ailenizden birinin sponsorluğunu zorunlu tutmuyorlar. Hibelilerde durum böyle fakat hibesiz gidecekleri daha sormadım.

 5. Tekrardan merhaba,
  Her halükarda dönüş için 2500 zloty bulunduracaksak vize başvurusu esnasında geri dönüş bileti hakkında bir belge sunmamanın bir sakıncası var mıdır?

 6. Cevabınız için teşekkürler, yani banka hesabımızda yaklaşık ne kadar para göstermemiz gerekiyor? Siz ne kadar gösterdiniz? Şimdiden teşekkürler.

 7. Merhaba,
  Bankacılık işlerine uzak olduğum için garip sayılabilecek bir sorum olacak 🙂 Geri dönüş masrafları, İkamet masrafları, Geçim masrafları için ayrı ayrı hesap dökümü mü almam gerekli yoksa hesabımdaki miktarı gösteren tek bir döküm almam yeterli mi? Çok teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba, rica ederim. Soru sormaktan çekinmeyin. 🙂 Banka hesabınıza bahsettiğiniz giderlerin toplamı kadar para yatırın, sonra bankaya gidip son 3 aylık banka hesap dökümünüzü ve “bankanın imza sirküleri”ni istediğinizi söyleyin. Vize için olduğunu söylerseniz yardımcı olacaklardır.

 8. Hibemin yatacağı bankadan farklı bir bankaya -mesela Ziraat- paramı (hibe değil kendi yanımda götüreceğim para) yatırıp oradan hesap dökümü alsam sorun olur mu? Okulumun hibe yatıracağı banka ile Polonya’da işlem yapamıyorum da 🙂 Yardımlarınız için gerçekten çok ama çok teşekkür ederim

  1. Rica ederim, herhangi bir bankaya yatırabilirsiniz. Sık kullandığınız hesap olursa daha iyi olur ama isterseniz pek kullanmadığınız bir hesaba da yatırabilirsiniz. Hesap dökümü 3 aylık olmalı.

 9. İyi günler tekrardan 🙂
  Okul yurda kabul aldığımı mail olarak göndermiş fakat içerisinde resmi bir belge yok, salt mail. İkamet masrafları için bu mailin çıktısı yeterli mi sizce?

 10. Merhabalar, banka hesabı kendi üstüme mi olması gerekiyor yoksa babamın üstüne de olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

 11. Parayı ne zaman yatırdınız hesaba peki? Yurt masrafınız ne kadardı? 5000 yeterli mi diyorsunuz? Tekrardan teşekkürler.

  1. Aylık 450 zloty yurt masrafı vardı. 1400 euro hibe var bildiğiniz üzere. Ayrıca 750 euro da ben kendi hesabıma başvurudan 1 hafta önce yatırdım. 750 euro yaklaşık 5000 ediyor ve bende olumlu sonuç verdi. Tabi masraflarınızı iyi hesaplamanız gerekiyor. Yazıda bahsettiğim zorunlu tutarlar (2500 zloty + günlük … zloty + yurt masraflarının 5 aylık toplamı) kadar para mutlaka hesapta olmalı.

 12. Merhaba Muhammet bey, yurt durumum 30 temmuzda açıklanacak dolayısıyla biraz geciktim. Başvuru için vfs sitesi en uygun 21 ağustosta görünüyor, başkonsolosluk 7 ağustosta; vfs’ye başvursam yetişir mi ‍♂️ ya da konsolosluk üzerinden yapsam nasıl yapmalıyım haftaiçi mi olmak zorunda çünkü sitesinde randevu alınmıyor?

  1. Ben bu dönemde başvuru yaptım ve 11 günde çıktı. Yurt durumuna dair bir yazı alabilirsen veya kalacak bir yer gösterebilirsen şimdiden başvuru yap derim, kesin yetişmez diyemem ama yoğunluk olacak. Bu konuda uyarılar yapıldı. 60 güne kadar sürebilir denildi, ortalama 30 günde çıkıyor diye de VFS çalışanlarından daha önce bilgi almıştım. Eğer o tarihe bırakırsanız, ki mecburen bırakıyorsunuz, gecikme olabilir. Bu yüzden size tavsiyem gidiş biletinizi henüz almadıysanız alın ve iptal sigortası yaptırın, yetismezse iptal edersiniz. Eğer bileti hiç almazsanız bu sefer de fiyatlar çok yükselebilir, şu an bile yüksek, Corendon havayolları (Antalya üzerinden) bakmanızı tavsiye ederim.
   Konsolosluktan randevu alamazsınız , sitede randevu vermiyor çünkü yer yok. Açılınca hemen doluyor.

 13. Merhaba iyi günler,
  Ulusal Vize Başvuru Formundaki “Vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat ve kalış masrafları nasıl karşılanacak?” kısmına ne yazdınız?

 14. merhaba,sponsor olarak bir tanıdıgımı göstermek istiyorum akrabam degil onun banka hesabı ve sponsor yazısı mı olması gerekli? sponsor yazısı dedıgı dılekçe şeklinde mi olacak? ayrıca bende hesabıma 5000 bin yatırsam o gün hesap dökümü alsam iki gün sonra paranın tamamını çeksem vize başvurum incelenirken bu sorun olur mu? tesekkür ederim.

 15. Merhaba, geri dönüş masrafları kısmını anlamadım. mesela bizden 2500 zloti istiyorlar, bu vizeye başvurduğum gün banka hesabımda o kadar para olması anlamına mı geliyor?

  ikincisi okuldan yurt çıktı ama hangi yurt olduğunu ağustos sonunda belli olacağını söylediler, elimde sadece yurdun çıktığına dair polonya’dan gelen e posta var. bunu belge olarak sunabilir miyim? bana yurt çıktığını, ama fiyat yer zaman vs ağustos sonunda belli olacağını gösteriyor.

  geçim masrafı kısmı içinde aylık 701 zloti demişler. mesela 6 ay kaldığımızı var sayalım 6×701:4206 zloti mi olması gerekiyor hesabımızda (geri dönüş masrafları haricinde) yani toplam hesabımızda 2500+4206:7,6706 zloti mi olması gerekiyor?

  cevap verirseniz sevinirim. teşekkürler

  1. Merhaba, geri dönüş masrafı denilen olay, o an bilet almanız gerekirse ortalama olarak yakın tarihli bilet alabilmenize yetecek kadar para demek oluyor ve onu da 2500 zloty olarak hesaplamışlar. Bunun yerinde geri dönüş biletim var, diyemezsiniz. Biletiniz olsa bile hesabınızda 2500 zloty gostermeniz gerekiyor.

   Geçim masrafını doğru hesaplamışsınız.

   Kalacak yer için gerekli tutarı da hesabınızda göstermeniz gerekiyor. Yani yurtta kalacaksanız, onun ücreti ile ilgili bir yazı alıp, en azından ortalama ücretini içeren bir belge veya yurda başvuru yaparken doldurduğunuz belge üzerinde ücretler var ise onu ve yurda kabul belgenizi ekleyip, ortalama bir ücretin 6 aylık toplamını da hesabınizda bulundurmanız gerekiyor.

   Yani özetle, hesabınızda, belirttiğiniz 6706 zloty + 6 aylık ortalama konaklama ücreti kadar para bulundurmanız gerekiyor.

   Bu miktarı zloty olarak göstermek zorunda değilsiniz. Dilerseniz, kur dönüştürüp TL, EURO veya AMERİKAN DOLARI şeklinde de gösterebilirsiniz. Örneğin ben euro göstermiştim.

   Bir diğer husus, eğer hibeli iseniz, muhtemelen 1400 EURO hibeniz vardır. Yaklaşık 6000 Zloty ediyor zaten. Siz sadece bunun eksik kısmını tamamlayacak kadar bir para gösterseniz de yeterli olacaktır. Yani sizin, 6000 zloty düşüldükten sonra 706 zloty + 6 aylık yurt ücreti göstermeniz gerekiyor.

   Umarım uzun olmasına rağmen anlaşılır olmuştur. Başarılar dilerim.

 16. Merhaba, Varşova Üniversitesi’ne erasmus+ programıyla okumaya gideceğim ve okulun yurtlarından birine yerleştirildim. Aylık 460 zloty kira ve 960 zloty depozitosu var. Hibemin yanında 600 euro göstermem yeterli olur mu? Aslında beş aylık hibe ve 600 euro ile birlikte hesapladığımda karşılıyor gözüküyor fakat vfs globalde veznedeki çalışanlardan biri hibeyi sadece aylık geçime say, gerisini hesabında göster dedi fakat istedikleri aylık tutar 701 zloty ve aylık hibe yaklaşık 1300 zlotye denk geliyor. Ben her aydan artan 600 zlotyi diğer masraflara ek olarak düşünmüştüm. Öbür türlü hesapta 1300 euro civarı bir para göstermem gerekiyor. Ne kadar para göstermem yeterli olur, bir fikriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Öncelikle sadece tecrübe ve tahmin olarak bilgi ileteceğimi hatırlatmak istiyorum. VFS demiş ise yüksek ihtimal haklıdır fakat şunu açıklayayım, benim yurdum da 450 zloty ve 375 zloty depozitosu var. Hibeli gidiyorum, hesabımda ekstra sadece 750 Euro gösterdim. Vizem 11 günde onaylandı. Hatta 750 euro hesapta göstermeden başvurumu almışlardı. Sonra konsolosluktan mail geldi, hesabınızda belirli tutar göstermediyseniz değişen koşullar ile ilgili dosyamızı inceleyin diye. Ben de hemen konsolosluğa, randevu dahi almadan, gidip belge eklemek istiyorum dedim ve banka hesabıma daha 2-3 gün önce yatırdığım 750 Euro’nun dökümünü ve bankanın imza sirkülerini teslim ettim ve çıktım. Şimdi sizin durumunuz da benimki ile benzer olduğundan, 750 Euro’nun, hadi sizde faturalar da olacağından 900 Euro civarı bir tutarın yeterli olacağını düşünüyorum. Başarılar, iyi çalışmalar.

 17. Yorumunuzu cevaplamıştım fakat bir sorun olmuş sanırım, kusura bakmayın. Sponsor göstereceğiniz kişinin akrabanız olması tavsiye edilir. En azından daha yakın bir akrabanın hesabına yatırıp döküm almanızı tavsiye ederim. Yatıracağınız hesapta (eğer hibeli gitmiyorsanız) düzenli para giriş ve çıkışları olması işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca sponsor yazısı ile bitmiyor, eğer hibesiz iseniz (hibeliyseniz kendi hesabınıza yatırın 5000’i sonra dökümü alıp geri çekin hiçbir şey olmuyor), size sponsor olacak kişinin çalışma belgeleri gerekiyor (sgk çalışma belgesi, iş yerinin bilgi/belgeleri, maaş bordrosu – kaç aylık gerektiğini VFS’den net olarak öğrenin lütfen). Yalnız size tavsiyem, dikkatli olun. VFS veya konsolosluk asla havale/eft ile ücret talep etmez. Doğrudan VFS veya konsoloslukta ödeme yapar ve makbuzunuzu alırsınız.

 18. Merhaba, cevabın için teşekkür ederim. Vize almayı ne kadar zorlaştırmışlar, daha önceden sadece okuldan hibe belgesi alıp gidiyordun, şimdi ise sanırsam ülkemize gelmesinler diye böyle şeyler koymuşlar, üzücü.

  Benim sormak istediğim birkaç şey daha var, bilgin var ise tekrar yardım edersen sevinirim.

  1.Ben mesela ekim ayında gidiyorum, yani ilk dönem ama bir seneye uzatmak istiyorum, bunu orda yapmam gerekiyor bildiğin üzere ve ben dönüş biletimi almak istemiyorum çünkü uzatırsam ağustos ayında falan geri dönücem neden şubat ayına yani ilk dönem dönüşüne bilet alayım ki?

  2.Verdiğin cevapta hiben varsa zaten 1400 euron olduğunu söylemişsin, hibeliyim ama bende daha para yok. Bunun için okuldan aldığımız hibe mektubunundan sonraki miktarı bankaya yatırsak olmaz mı? Mesela 1400 euro hibe aldım, toplam masraflar 2000 tutuyor. Bankaya 600euro koysak yeterli oluyor mu?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Önce 2. sorunuza cevap vereyim, hibenin hesabınızda olmasına gerek yok, okulunuzdan alacağınız vize mektubunuzda (Türkiye’deki) hibeli olduğunuz ve bu hibenin tutarı yazıyor ise bu yeterlidir. Hesabınızdaymış gibi işleme alınır.

   1. sorunuzun cevabı ile ilgili emin değilim fakat Varşova Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu üzerinden işlem yapılabilir belki. Bu konuda VFS ile veya Polonya Konsolosluğu ile görüştükten sonra buraya da yazabilirseniz sevinirim.

   Zorlaştırılma konusuna gelince, birçok Türk’ün Avrupa’da nasıl yaşadığı, üretimden, bilimden uzak durduğu ve kendi kültürünü, doğrusunu, yanlışını oraya taşımaya çalıştığını varsayarsak, haklılar derim. Bir düşünün, vize almak çok kolay olsaydı veya hiç vize olmasaydı, ismini vermeyeceğim semtlerdeki insanların oralara elini kolunu sallayarak gitmesi… Avrupa’da birçok hırsızlığın oranın yerlisi tarafından değil de göçmenler tarafından yapıldığını düşündüğümüzde… Haklılar sanırım

 19. Merhaba,
  Başvuru formunun 33. maddesinde “sponsor karşılayacak (davet eden şahıs, şirket veya kurum – belirtiniz)” hem bunu “diğer (lütfen açıklayınız)” hem de bunu mu işaretlediniz acaba? Bir de geçim kaynaklarında neyi işaretlediniz (hibeliyim)? Teşekkürler.

  1. Yazıda detaylı olarak bu durumu açıkladım. Diğer’i işaretleyip AB ERASMUS HİBESİ yazın ve sponsor göstermek yerine kendi banka hesabınıza para yatırın. Orada nakiti seçersiniz ikinci gelir olarak. Veya en uygun olanı kendiniz belirleyebilirsiniz. Sponsor biraz uğraştırıcı olur – noter, sponsor olacak kişinin çalışma belgeleri vb.

 20. Sanırım bir yanlışınız var, ben vfs görevlileri ile görüştüm. Gidiş-dönüş biletinizi alırsanız hesabınızda 2500 zloty ekstradan göstermenize gerek yok dediler.

  1. Ben de görüştüğümde gerekli demişlerdi. Zaten sırf o yüzden sonradan evrak eklemiştim. Yalnız benim görüştüğüm taraf Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’ydu. Bilginiz olsun.

 21. Merhaba, başvurumu tamamladım,her şey için teşekkürler. Uzun dönem için parmak izinin gerekli olmadığını söylediler bana fakat ben daha önce hiç parmak izimi vermedim. Aynı şekilde sizden de parmak izi alınmadı mı?

 22. Merhabalar, Polonya’da PWSTE Üniversitesine seçildim. Vize randevumu aldım ve evrak hazırlama aşamasındayım.
  VFS’nin sitesinde, gerekli belgeler kısmının sonunda, belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır diyor.
  Kabul mektubum, karşı üniversiteden imzalanarak tarayıcı yardımıyla pdf olarak maillendi. Orjinal olarak kabul edilir mi, ya da sıkıntı çıkar mı acaba?
  Diğer sorum ise, Okulun yurt başvuru formunu doldurdum, aylık ne kadar masrafı olduğu, kalacağım süre aralığı ve kişisel bilgiler ile son olarak imzam vardı. Ben de onu gönderdim okula. Okuldan bunun kabulu ile ilgili geri dönüş almadım, yazıp bir kağıt talep etmeli miyim yurdunuzda öğrenci olduğum dahil diyerek? Teşekkürler.

 23. Vfs Randevumu 20 agustosa verdi, bilet rezervasyonu 25 eylul. Bu sure icerisinde vizem sonuclanir mi? Bir sikinti yasar miyim acaba?

  1. Yoğun bir dönem olduğundan maalesef çıkar veya çıkmaz diye bir şey söyleyemem. Ortalama 30, en fazla 60 gün içinde sonuçlanabilir. 30 günden daha erken olma olasılığı düşük fakat yine de olabilir.

 24. Ulusal vize basvuru formunda, tekli ve coklu giris diye bir secenek var neyi secmeliyiz? Ben aktarmali ucuyorum polonyaya avusturya uzerinden, basvuru formunda ilk giris yapilacak ulke olarak nereyi yazmamiz gerekiyor? Tesekkurler

 25. ab erasmus vizesi tek başına yetmiyor mu ? yaklaşık 1300 euro veriyorlar. ek olarak banka dökümümü göstermem mi gerek

 26. Merhaba iyi günler, ben başvuruyu yaptım fakat takip sitesinde hala “Basvurunuz 25/07/2019 tarihinde Polonya Büyükelçiligi/Konsoloslugu tarafindan degerlendirmeye alinmistir. ” böyle yazıyor. Sizde vize çıktığı zaman ne yazmıştı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Vize çıkıp çıkmadığını oradan anlamayamazsınız, fakat işlemler tamamlandığında diyelim, pasaportunuz … takip kodu ile teslim edilmiştir tarzı bir şey yazıyor. Kargoya verildiğinde böylece sorgulama yapılıyor.

 27. Merhabalar, ben 28 agustosda vfsden başvurumu yaptım, hala ses seda yok, agustosta başvuru yapan arkadaşlar geri dönüş alabildiler mi merak ettim ? Almanya en zor ülke ama 7-10 günde veriyor vizeyi. Polonya Temmuz- Agustos yoğun demiş demiş ama en yoğun ayda tatile çıkmak harika bir fikir gerçekten. Uçak biletim 25 eylül, büyük ihtimalle yanacak artık, çıkan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim.

  1. Vizeniz, büyük ihtimalle haftaya olumlu veya olumsuz yanıt alır. Sadece Temmuz-Ağustos değil, Eylül de yoğun bir ay. Ben Haziran’ın sonunda başvuru yapmama rağmen 12 gün sürmüştü. Sizinki için de 12-14 gün normaldir. (Uzun dönem D tipi ise)

 28. Teşekkür ederim içime su serptiniz şuan :). Bir de İzmir’den başvurdum ben, 17’sinde de İstanbul’a gideceğim, netleşmediği taktirde pasaportumu İstanbul Vfs’ye göndertmelerini isteyebilir miyim, bunu sağlarlar mı, bilginiz var mı ?

  1. Rica ederim, İzmir başvurularının birkaç gün daha uzun sürdüğünü duymuştum (aktarım süreçleri nedeniyle). Vizeniz için başvuru esnasında kargo, transfer vb. talep etmediyseniz ve 60 tl ücret ödemediyseniz yapmazlar. Sonradan ekleme de yoktu sanırım. Bu yüzden en sağlıklısı teslim alıp öyle gitmeniz.

 29. Benim hala vizem sonuçlanmadı maalesef de bir şeyi merak ettim, sitede vize bilgisi yenilemenin bir saati var mı – atıyorum vize kargoya verildi.yi falan saat 10’da bunun bilgisi verilir gibi – yoksa her an her saat sistemde yenileme yaparlar mı ?

  1. Her an sistemde yenileme yapılır. Ama şu var, genelde başvuruların alındığı saatler, pasaportların VFS’ye ulaştıgı saatler ve yine kuryeye verildiği saatler düzenlidir, yani genelde sabittir. Kurye işin içindeyse genelde öğleden sonra 1-3 arası verilir. Gecikmeler hariç tabii.

 30. Elif merhaba ben de 26 ağustosta vfs’ye belgelerimi iletmiştim.
  Bugün sonuçlandı bence seninki de yakında çıkar

 31. Merhabalar, benim ilk dönem için vizem çıktı ama ben ikinci döneme de uzatmayı planlıyorum, acaba bu işlemi Polonya dayken yapabilir miyiz? Bir bilginiz var mıdır?

  1. Bunun yapılmadığını duydum. Oradayken oturum izni başvurusunda bulunarak şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat süreç biraz uğraştırıcı olacağından, en garantisi gelip başvuru yapıp tekrar gitmek olacaktır.

  1. Merhaba, bu okuldan okula değişen bir durumdur. Önce kendi okulunuzdaki Erasmus+ koordinatörünüzden bilgi isteyin. Eğer bilgi veremezlerse, Poznań’daki okulunuza bir mail göndererek (okulun Erasmus+ veya uluslararası öğrenci birimine) okulu kazandığınızı ve vize işlemleri için kabul mektubu beklediğinizi belirtin.

 32. Merhaba, ben de bahar döneminde erasmusa gidiyorum. Önümüzdeki 2 hafta içinde kabul mektubumun gelmesini bekliyorum sonrasına yurt için başvuru yapacağım. Masraflar kısmındaki konaklama ücreti için yurt ücretinin 600 zloty olduğu hakkında bir dilekçe yazmam karşı okuldan bir belge gelmese bile yeterli olur mu?

  1. Geç cevap için kusura bakmayın. Yeterli olmayabilir. Sizden doğrudan bu konuda kanıtlayıcı belge talep edebilirler, ben kalacak yer olacak yurda başvuru yaparken doldurduğum formun fotokopisini vermiştim. Bu konuda VFS’yi aramanızı tavsiye ederim.

 33. İki sorum daha var. Başvuru formunu 3 dilde de doldurmamız gerekiyor mu ve seyahat masraflarını kimin karşılayacağı kısmını kendimiz olarak mı yoksa bir sponsor göstererek mi doldurmamız gerekli? Yani kendi hesap dökümümüzü göstermemiz yeterli olur mu?

  1. 3 dilde sunuması kolaylık sağlamak içindir. Yani sadece birini seçip (Türkçe mesela) doldurmanız gerekiyor. Masrafları kendiniz karşılayamazsınız (yani sadece kendiniz karşılayamazsınız). Mutlaka sponsor kısmı işaretlenerek, hibe var ise Diğer’i işaretleyip AB ERASMUS HİBESİ yazılır; hibe yok ise uygun seçenek seçilir. Ayrıca hibeniz var ise ek olarak göstermeniz gereken miktarı kendi hesabınızda gösterebilirsiniz. Fakat eğer hibeniz yok ise kendi hesabınız dikkate alınmaz, sponsor dikkate alınır.

 34. Bahar döneminde hibeli olarak gideceğim ve kendi hesabımda para göstereceğim. Yine de sponsora gerek var mı?

 35. Akademik takvimde dersler 29 şubatta başlıyor fakat oryantasyon haftası 24 şubatta başlayacak. Vizemi 17 şubattan itibaren istesem bir sıkıntı olur mu gün olarak fazla mı bu aralık? Ve dönüşten ne kadar sonrası için istesem ideal olur? (Akademik takvimde bitiş 30 haziran)

 36. Ben hibenin uzerine yaklasik 580 euro gostersem yeterli olur mu sizce ve bu banka hesap dokumanini vize basvurusundan once alsam fazla gostermek icin yapicam bunun bir kısmıni cekicem vize masraflari icin 900 lira küsur olcak sonradan cekicem dokumanini aldiktan sonra sizce sıkıntı olur mu

  1. Hesabınızda gösterdikten sonra sorun olmaz fakat sizin başvurunuzu komple reddederlerse ve tekrar belgeleri isterlerse o zaman parayı çektiğiniz görünebilir. O zaman sorun olur.

   Fazladan gösterilecek tutar yazıda açıklanmış, lütfen önceki yorumları ve yazının ilgili kısmını dikkatli inceleyiniz.

 37. merhaba. ben hibesiz olarak polonyaya gideceğim. babamı sponsor göstereceğim ama şöyle ki kendisi çalışmasına rağmen emekli gözüküyor ve bankayla tek alakası her ay aldığı 1k küsür maaşı. elimizde istedikleri paraya yakın bir miktar(bundan da tam emin değilim aslında 2000euro yeter mi acaba??) olmasına rağmen 3aylık banka hesap dökümü istiyolar. elimizdeki parayı bir hesap açtırıp göstersek sorun olur mu çünkü tek yapabileceğimiz bu. bir de yurdun çıkıp çıkmadığı henüz belli değil okuldan ortalama fiyat alıp emaili göstersem olur mu

 38. ‘Erasmus eğitimi durumunda, gönderen üniversiteden öğrencinin programa kabul edildiğini teyit eden belgenin aslı.’ dediği nedir? Öğrenim anlaşmasından mı bahsediyor ?

  1. Birebir VFS çalışanının reddettiği bir başvurudan alınmış bir bilgidir, fakat VFS çalışanları başvuruyu alıp almamakta eşit davranmayabiliyorlar. Yazıyı bu bilgi ile birlikte güncellerim, teşekkürler geri bildiriminiz için.

   –GELEN E-POSTANIZA DA VERDİĞİM EK BİLGİ—
   Merhabalar,

   Yanlış bilgi konusundaki hassasiyetinizi tebrik ederim ve geri bildiriminiz için teşekkür ederim.

   Şöyle ki, eğer sponsor göstermezseniz şöyle bir soru işareti olabiliyor; öğrenci haliyle bu parayı nereden edindi? Hatta ret sebepleri arasında doğrudan “Beyan edilen mali kaynakların gerçekte elde edilebilirliğine dair kanıt olmaması” durumu var. Yani kabul edildiğiniz gibi reddedilebilirdiniz de. Bu konuda başvuru evraklarının alınıp alınmayacağı konusunda VFS bile temkinli yaklaşabiliyor. Ayrıca edindiğim bilgi, başvurusu alınmayanların belirttikleri bilgilere ve hibesiz gidecekler için VFS’nin daha önce vermiş olduğu bilgiye dayanmaktadır (Yaz dönemi, 2019).

 39. Selamlar Muhammet Bey,

  Biraz geç kaldım vize başvurusu için. 25 şubatta başvurucağım. Dersler başladı. acaba rica etsem konsolosluga 2 hafta da vize verirler mi ? 1 temmuz da geri döneceğim.

  1. Selamlar Mehmet Bey,

   Konsolosluğu arayarak veya mail atarak ulaşmanız halinde, eğer mümkünse yardımcı olacaklardır. Fakat bu kesin değildir, konsolosluğun inisiyatifidir. Döneceğiniz tarihin önemi yok. Sağlık sigortanızı döneceğiniz tarihten 1-2 hafta sonrasına kadar yaparsanız fazladan vize de verebilirler.

 40. merhaba bende vfsglobal ofis 5 şubatta başvuru yaptım. okullar 24 şubatta açlıyor korkuyorum geç kalacağım. Normal şartlarda tahmin olarak kaç günde vize çıkar?

  1. Merhabalar, maalesef bu konuda kesin bir bilgi veremem. Ortalama 15 günde vize işlemleri sonuçlanır, fakat bunun 30, 40 veya 60 güne uzayabildiği durumlar vardır.
   Fakat şu konuda rahat olabilirsiniz ki, okulunuza geç yetişmeniz sorun oluşturmayacaktır. En fazla oryantasyonu kaçırırsınız, onun da bilgilerini arkadaşlarınızdan isteyebilirsiniz.

 41. Merhabalar

  Yine kendi hesabimda gosterdim yine aldim ama bu sefer ilk donem almis oldugum vizenin etkisi olabilir ya da gerçekten beni sevmişler de olabilir

  Simdi aklima gelen bir ayrinti var ilk donem parami parca parca euro hesabima atmistim nereden baksaniz 5 ay boyunca parca parca 200 euro 300 euro atarak gerekli parayi toplamistim ve 5 ay boyunca euro hesabima hic dokunmamistim belki bu guven saglamis olabilir tabi olay güven sağlamaksa

  Şu zamandan sonra vize basvurusu yapacak olur mu bilmem ama ben yine de belirteyim belki sıkışık dönemde birine yardımı dokunur yazdığımın

 42. merhaba,korona zamanı online derse geçtiler gelecek dönem online olacak,hibeyi yurtdışına çıkamdan alma imkanım ya da erken dönsem geri vermeme imkanım var mı?Erken döndüğümü okul sınavlarından mı anlıyorlar, pasaport giriş çıkış tarihlerinde mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Daha Fazla İçerik
Adınıza Şirket Açılmasın – MERSİS Şirket Açılmasını Kısıtlama