İstanbulkart internetten bakiye yükleme hizmeti açıldı!

istanbulkart

İstanbul’ un ulaşım ve sosyal hizmetlerde kullanılan elektronik kartı İstanbulkart için beklenen adımın testlerine başlandı. Play Store’dan beta sürümünü indirebileceğiniz İstanbulkart uygulaması üzerinden kartınızı cihazınıza tanımlatarak TL yüklemesi yapabilirsiniz. Bunun öncesinde yapmanız gereken birtakım işlemler var. Artık tüm kartlarla kullanılabilir!

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak İstanbulkart’ ın online işlem merkezine üye olmanız gerekiyor (ücretsiz). 

https://bireysel.istanbulkart.istanbul/UserManagement/…

Sağ üst koşedeki Online İşlemler’ e tıklayınız.

Üyeliğinizi tamamladıktan sonra online işlem merkezine istanbulkart.istanbul internet sitesine giderek giriş yapmanız ve mevcut İstanbulkart’ ınızı hesabınıza tanımlamanız gerekiyor.

Kartınızı tanımlamanız için sizden istenen bilgiler arasında, kart numarası kartınızın ön yüzünde

Sol menüde “istanbulkartlar’ ım” ı seçtikten sonra ilgili alanları doldurunuz.

bulunan, kredi kartı numarası gibi 16 haneli olan numaradır. Bu bilgiyi girdikten sonra doğrulamak için alttaki alana da girerek kartınızı kaydedebilirsiniz. (Alias girerek de kart tanımlanabilir. Alias, mavi/indirimli kartların fotoğrafınızı barındıran yüzünde, sol tarafta dikey olarak yazılan numaradır. Anonim/tam kartlarda ise bu kartın mavi yüzünde, alt satırda yazılı olan 24 haneli koddur fakat kart numarası ile devam edebileceğinizden gerek yoktur.) İsteğe bağlı olarak, varsa diğer kartlarınızla karıştırmamak üzere kartınıza isim de vermek isteyebilirsiniz. Bunun için son alana ismi girerek “Kartı Kaydet” diyebilirsiniz.

İşlem daha tamamlanmadı…

Kartınızın güvenliği için bilgileri girmiş olsanız bile ek bir doğrulama işlemi istenecektir. Dolum cihazlarına kartınızı okuttuğunuzda bakiye yükleme ekranında uzun bir süredir görünen “istanbulkart aktivasyon” seçeneğinin neye yaradığını hiç merak etmiş miydiniz? İşte tam da burada kullanacağız. Kartınızı cihaza okuttuktan sonra bu seçeneğin tanındaki düğmeye basın. Bir onay penceresi açılacaktır. Onay seçeneğinin yanındaki düğmeye bastığınızda kartınızı tanımlama işlemi bitmiş olacaktır.

Sistemi kullanarak nasıl bakiye yükleyebilirim?

Önceden sadece Halkbank, Denizbank ve Vakıfbank bankakartları kabul edilmekteyken artık tüm kartlar ve tüm bankalar kabul edilmektedir.

Play Store’ da “istanbulkart” uygulamasını aratarak (ya da buraya tıklayabilirsiniz) uygulamayı yükleyebilirsiniz. iPhone kullanıcıları buraya tıklayarak indirebilir. Yükleyip giriş yaptığınızda size bir mobil pin kodu oluşturulacak ve uygulamaya girerken bu şifreyi kullanacaksınız (şifreniz sms ile gönderilecek). Daha sonra unutursanız mobil uygulamadan sıfırlanabiliyor.

Giriş işlemleri tamamlandığında bakiyeniz 0 tl olarak görünüyor olabilir. Telefonunuzun NFC seçeneğinin açık olduğundan emin olduktan sonra uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan TL simgesine tıklayın. Daha sonra istanbulkart’ ınızı telefonunuzun arka yüzüne yaklaştırın. Kartınız okunduktan sonra ekrandaki bakiyeniz güncellenecektir.

Bakiyenizin altında bulunan “Talimat Oluştur” seçeneği ilk bakışta otomatik yükleme talimatı gibi algılanabilir fakat böyle değildir. Talimat Oluştur’ a tıklayıp banka kartınızla yüklemenizi yaptıktan sonra değişikliklerin kartınıza işlenmesi gerekmektedir. İşte NFC’ yi asıl burada kullanacağız. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra kartınızı cihazınıza tekrar okutmanız istenecek, kartınızı bu aşamada okutarak bilgilerin kartınıza işlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bakiye sorgulamada yaptığımız gibi, tekrar bakiyenizi sorgulatarak bakiyenizin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Fastpay ile Yükleme

Uygulamayı Denizbank geliştirmiş olsa da herkes kullanabilmektedir. Play store’dan indirmek için tıklayınız.

iPhone kullanıcıları ise buraya tıklayarak indirebilir.

Uygulamayı indirip telefon numaranızı girerek kolayca üye olabilirsiniz. Ardından banka veya kredi kartlarınızı uygulamaya ekleyerek (Paypal gibi bir mantık) kullanabiliyorsunuz. Kartınızı ekledikten sonra istanbulkart yükleme işlemini kart numarası girerek veya NFC ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yükleme limiti: En az 1; en fazla 200₺ yükleyebilirsiniz. Aylık toplamda 750₺’den fazla yükleme yapamazsınız. 28 Şubat 2019’a kadar geçerli kampanya dahilinde, ilk 100.000 kullanıcı en az 1 ₺ yükleme yaptığında ücretsiz 10₺ kazanabilmektedir (fastPay için geçerlidir.).

Peki ya NFC yoksa?

Günümüz telefonlarının artık çoğunda bulunsa bile, özelliğin kullanılamaz olması ya da cihazın eski olması gibi nedenlerle NFC kullanamıyorsanız yine bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

Eğer biraz dikkat ettiyseniz son zamanlarda İETT duraklarında mavi bir etiket görmüşsünüzdür (özellikle dijital paneli olan duraklarda). Buradaki etiketin tam ortasına kartınızı okutarak kartınızın bakiyesini yine güncelleyebilirsiniz. Fotoğrafta da gördüğünüz üzere öncelikle telefonunuzdan yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra yüklemenin karta işlenmesi için telefonunuza kartınızı okutmak yerine duraklarda işaret edilen noktaya tutabilirsiniz. Ayrıca buraya kartınızı tutarak üstteki otobüs takip ekranında bakiyenizi de görebilirsiniz.

Sorularınızı ve düşüncelerinizi yorum olarak her zaman beklerim 🙂

Daha Fazla İçerik
Yurt Dışından Türkiye’yi Ücretsiz Arayın