Windows 10′ unuzu Telemetry ve Defender’ ı Kapatarak Hızlandırın

Microsoft, Windows 10 sistemindeki çeşitli “telemetry” hizmetlerini kullanarak bilgisayarlarımızdan yüksek miktarda veri topluyor. Elbette bu topladığı veriler bilgisayarımızın işleyişi ve bizim kullanım alışkanlıklarımızdan oluşuyor, kişisel dosyalarımız toplanmıyor diye biliyoruz. Toplanan bu veriler işletim sistemini geliştirmede, kullanıcıya özel reklam sunmada ve diğer kişiselleştirme amaçları için kullanılıyor, Microsoft tarafından verilen bilgi bu yönde. Bütün bu veriler toplanırken ve sunucuya gönderilirken bilgisayarınızın kaynakları kullanıldığından bilgisayarınızı bazen önemli ölçüde yavaşlatabiliyor. Çoğu zaman Görev Yöneticisi’ nde Disk alanının %100 oranına ulaştığını görüyor olabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda SSD Harddisk denen zımbırtıdan yoksa maalesef Microsoft’ a destek olamazsınız ve bu hizmeti kapatmanız gerekir. Bunun yanında Windows Defender da Microsoft’ un hizmetlerinden biri ve amacı antivirüs görevi yürütmek ve bazı güvenlik çözümlerini yürütmektir. Bu araç aslında başlangıç düzeyindeki bilgisayar kullanıcıları için gereklidir fakat biraz ilerlemiş kullanıcılar için ya da bilgisayarı gereğinden yavaş çalışan kullanıcılar için bunun da kapatılması gerekir. Peki bunları nasıl kapatabiliriz? Kapatmak bilgisayarımızın garanti şeysini bozar mı?

Öncelikle işletim sisteminizde yapacağınız yazılım kurma/kaldırma, hizmet kapatma/açma ya da oyun oynama ve bundan kaynaklı zararlar bilgisayarınızı garantiden çıkarmaz fakat eğer virüs bulaşmışsa durum değişebiliyor. Bu hizmetleri kapattığınız zaman bilgisayarınızdaki rahatlamayı siz de göreceksiniz.

Öncelikle bizim için en gereksiz yük olan Telemetry hizmetini kapatalım. Bu çok basit bir işlem olsa da doğrudan kapatmamız mümkün değil. Aşağıdaki linkten indirebileceğiniz kayıt defteri düzeltmesini arşivden çıkarıp çift tıklayın. Daha sonra da bilgisayarınızı Başlat -> (Güç düğmesi) -> Yeniden başlat adımları üzerinden yeniden başlatın. Telemetry hizmeti kapatılmış olacaktır. Fakat eğer Defender’ i de kapatacaksanız aşağıdaki Defender kapatma için olan kayıt defteri düzenleyicisini indirip yine çift tıklayın. Bu adımdan sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Telemetry ve Defender hizmetleri kapatılmış olacak. Telemetry’ i nasıl açacağınıza dair bir bilgiye değinmiyorum, çünkü istemezsiniz. Şu an Microsoft’ un Windows 10′ lu bilgisayarlardan topladığı veri miktarına Avrupa Birliği bile karşı ve onay vermiyor. Buna karşın Defender hizmetini tekrar aktif etmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden aşağıda onun da linkini verdim. Dosyayı indirdikten sonra kapatmak için yaptığınız gibi dosyayı açın ve bilgisayarı yeniden başlatın (bunları yaparken gelebilecek güvenlik sorularına evet deyip geçin). Hepsi bu kadar 🙂 Bilgisayarınızda antivirüs hizmetini kullanmanızı ve eğer bilgisayarınız bunu kaldırmıyorsa harddisk (HDD) yerine SSD ve en az 4 Gb RAM kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bunlar için imkanınız yoksa Windows 8.1 de iyi bir çözüm olacaktır.

Windows Telemetry Hizmeti Kapatma Reg Dosyası İndir

Windows Defender Kapatma Reg Dosyası İndir

Windows Defender Yeniden Açma Reg Dosyası İndir

Daha Fazla İçerik
Polonya Erasmus Vizesi – Yenilenen Koşullara Dikkat