Sorun

Ubuntu 16.04 – Türkçe Dil Paket Sorunu ve Uygulama Yükleme Sorunu: Failed to download repository information

Ubuntu dil sorunu hakkında;

Merhaba,

Sorun

Ubuntu’ nun 16.xx sürümlerinde Türkçe dil dosyalarını ve çeşitli uygulama paketlerini yüklerken karşılaşılan yukarıdaki sorunun sebebi aslında Türkiye Ubuntu sunucularıdır. Bu sunuculara erişim sıkıntılı olduğu için uygulama yüklemeye çalışırken paketin bulunamadığına dair mesajlar ya da internet bağlantınızın olmasına rağmen bunu kontrol etmenizi isteyen uyarılar alabilirsiniz. Sorunun çözümü için;

1. Sağ üst köşeye sağ tıklayıp “System Settings” ya da Sistem Ayarları’ na tıklayın.
2. Software and Upgrades’e ya da Yazılım ve Güncelleştirme’ye tıklayın.
3. İndirme adresi olarak "Türkiye Sunucusu" seçili, bunu Main Server ya da Ana Sunucu olarak değiştiriyoruz.
3. İndirme adresi olarak “Türkiye Sunucusu” seçili, bunu Main Server ya da Ana Sunucu olarak değiştiriyoruz. Sonra da Kapat’ a tıklıyoruz (ya da close).
4. Kullanıcı şifrenizi girmeniz isteniyor. Yönetici haklarına sahip değilseniz işlem tamamlanmaz. Şifrenizi girip Kimlik Doğrulama ya da Authatenticate' e tıklayın.
4. Kullanıcı şifrenizi girmeniz isteniyor. Yönetici haklarına sahip değilseniz işlem tamamlanmaz. Şifrenizi girip Kimlik Doğrulama ya da Authatenticate’ e tıklayın.
5. Önbellek verilerini güncellemesi gerekiyor, bu aşamada internet bağlantınızın da olması gerekiyor. Yenile' ye tıklayın.
5. Önbellek verilerini güncellemesi gerekiyor, bu aşamada internet bağlantınızın da olması gerekiyor. Yenile’ ye (ya da Refresh) tıklayın.
6. Son aşamada önbelleğin güncellenmesini bekleyin. Yaklaşık 30-50 mb arası internet kullanır. Daha detaylı takip etmek için Ayrıntılar' a tıklayabilirsiniz.
6. Son aşamada önbelleğin güncellenmesini bekleyin. Yaklaşık 30-50 mb arası internet kullanır. Daha detaylı takip etmek için Ayrıntılar’ a tıklayabilirsiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra oturumunuzu kapatıp açmanız ya da bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Sonrasında dil dosyalarını ve uygulamalarınızı sorunsuz bir şekilde yükleyebileceksiniz. Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz. 🙂

İyi Çalışmalar.

Daha Fazla İçerik
HTTP 500.21 IIS Bad Module Hatası ve Çözümü (MaestroPanel phpMyAdmin örneğiyle)